Shopping at the supermarket with my sister [ESP/ENG]

Portada diseñada por mi en el editor de Canva
Normally, it is our parents who do the shopping at home because of their experience and economy. They both prefer it that way because they like to hunt for bargains and usually know where to find the best ones. However, we have recently decided to adopt a healthier and more balanced diet, so this time my sister and I wanted to go shopping to find the healthy products we need for our new diet and, at the same time, compare the prices of different products in other places, both healthy and everyday items. In addition, we would go on my sister's moped, so we could quickly access all the supermarkets in the city that we wanted to visit.
Normalmente son nuestros padres quienes hacen las compras en casa por una cuestión de experiencia y economía, ambos lo prefieren así porque les gusta cazar ofertas y usualmente saben donde tienen las mejores, sin embargo, desde hace un tiempo hemos decidido adoptar una alimentación más sana y balanceada, por lo tanto en esta ocasión mi hermana y yo quisimos ir a hacer las compras para buscar esos productos saludables que necesitamos para nuestra nueva dieta y de paso así podemos comparar los precios de diferentes productos en otros lugares tanto de productos saludables como los comunes y corrientes. Además, iríamos en la bicimoto de mi hermana, así que podíamos tener un rápido acceso a todos los supermercados de la ciudad que quisiéramos visitar.

First, we went to this supermarket called Eco Marquet, which is relatively new. I liked it because it is quite spacious and has many options. The prices are quite good compared to other supermarkets. For example, beef can be purchased from $3 onwards, depending on the portions and cut. In this case, they had Strogonoff, meat for stewing and shredding, as well as steak.
Primero llegamos a este supermercado llamado Eco Marquet que es relativamente nuevo, me gustó porque es bastante amplio y tiene muchas opciones, los precios están bastante bien en comparación con otros supermercados, por ejemplo, la carne de res se puede conseguir desde 3 $ en adelante, depende de las porciones y el corte, en este caso tenían Strogonoff, carne para guisar y para deshebrar, además de Bisteck


I liked the cheese here better than at the supermarket next door because they have a wider variety of cheeses at different prices: mozzarella, pecorino, parmesan, llanero... Anyway, I was looking for llanero cheese and it was priced from $2.50 upwards, whereas at the supermarket next door it was priced from $3.50 upwards.
El queso me gustó más aquí que en el supermercado de al lado ya que tienen más variedad de quesos a diferentes precios: Mozarella, percorino, parmesano, llanero, en fin, yo estaba buscando queso llanero y había desde 2.50 $ en adelante mientras que en el supermercado de al lado lo tenían a partir de 3.50 $

As for healthy products, there wasn't a wide variety of options, but it was the only place where we found what we were looking for so eagerly and which isn't available everywhere. We specifically wanted gluten-free corn flour to make arepas (a typical food from our country, Venezuela). It's not usually easy to find this type of flour, but here they had a good option: whole corn flour mixed with whole rice flour. We tried it later at home, and it's really good. It's just as good as conventional corn flour, only much healthier. Of course, the price is significantly higher because a kilo of conventional flour costs $0.88, while this one costs $1.35.
En cuanto a productos saludables no había gran variedad de opciones, sin embargo fue el único lugar en el que encontramos lo que estábamos buscando tan afanosamente y no se consigue en todos lados. Queríamos específicamente Harina de maíz sin gluten para hacer arepas (comida típica de nuestro pais, Venezuela) Usualmente no es común conseguir este tipo de harina tan específico, pero aquí tenían una buena opción, se trata de harina integral de maíz mezclada con harina de arroz integral. Estuvimos probándola más tarde en casa y de verdad que es muy buena, no tienen nada que envidiarle al harina de maíz convencional, solo que está es mucho más saludable. Eso sí, el precio es notoriamente más elevado porque un kilo de harina convencional se consigue a partir de los 0.88 $ mientras que está cuesta 1.35 $



Something my sister and I realized is that it's not worth buying cassava bread in supermarkets. Casabe is a typical Venezuelan food that is gluten-free, fat-free, and carbohydrate-free because it is made from cassava (manioc). In all the supermarkets, we saw that it was priced at $0.50, or about 65 Bs, but at street food fairs, we bought it for only $0.38, or 50 Bolivars. 😃 🤗
Algo que mi hermana y yo nos dimos cuenta es que no vale la pena comprar el casabe en los supermercados. El casabe es un alimento típico venezolano libre de gluten, grasas y carbohidrato, porque está hecho de yuca (mandioca) ya que en todos los supermercados vimos que lo tenían a 0.50 $ es decir unos 65 Bs, pero en ferias de comida callejera lo compramos por solo 0.38 $ osea a 50 Bolívares 😃 🤗


Then we went to a supermarket called Kromi Market where we saw other options, such as a wider selection and variety of cold cuts and dairy products at different prices, but what we were specifically looking for was Greek yogurt, which we found for $2.50 per liter, which we thought was great, especially because with that amount my mom can make a lot more yogurt since she knows how to do it. 😃
Luego fuimos a un supermercado que se llama Kromi Market en el cuál vimos otras opciones, por ejemplo más cantidad y variedad e precios en embutidos y lácteos, pero de ahí lo que estábamos buscando específicamente era yogourt griego, el cual conseguimos a 2.50 & por un litro, algo que nos pareció genial, sobre todo porque con esa cantidad mi mamá puede hacer mucho más yogourt porque ella sabe como hacerlo 😃

As for bread, there were many options: hamburger and hot dog buns, sliced bread, sweet bread, traditional white bread, and whole wheat bread, which was what we were looking for. In fact, we got a bag of whole wheat bread enriched with chia seeds and fruits for only $1.
En cuanto a pan había una gran cantidad de opciones: pan para hamburguesas y perros calientes, pan de molde, pan dulce, pan blanco tradicional y pan integral que era lo que estábamos buscando, de hecho conseguimos una bolsa de pan integral enriquecido con semillas de chía y frutos por solo 1 $


Something that made me extremely happy was finding this bag of herring or sardines. It had been a while since I had been able to find them in this supermarket. I love them because they come already cleaned and filleted, and the price is good too, a little over half a kilo for $3.40, or 442 Bs (considering that they come without guts or scales and are also filleted).
Algo que me puso extremadamente contenta fue encontrar esta bolsa de arenques o sardinas, tenía tiempo que no las conseguía en este supermercado, me encanta porque ya vienen limpias y fileteadas, el precio también está bien, un poco más de medio kilo por 3.40 $ es decir 442 Bs (Tomando en cuenta que ya vienen sin tripas ni escamas y además están fileteadas)

We got this combo that contains four kilos of corn flour, three 500-gram bags of pasta, two kilos of rice, one kilo of salt, one kilo of sugar, two cans of sardines, and one liter of oil for $20.12, or 2,615 bolivars, which I honestly think is expensive, since the combo includes the most expensive brands of these products. In fact, we usually spend about $13.91 (1,888 Bs) on all of that with cheaper brands of the same quality.
Conseguimos este combo que contiene cuatro Kilos de harina de maiz, 3 bolsas de 500 gramos de pasta, dos kilos de arroz, un kilo de sal, un kilo de azúcar, dos latas de sardinas y un litro de aceite por 20.12 $ osea 2.615 BOlívares, algo que honestamente me parece caro, ya que el combo viene condicionado con las marcas más costosas de esos productos, de hecho usualmente en todo eso nosotros gastamos unos 13.91 $ (1.888 Bs) con marcas más económicas y de la misma calidad.

There was more quantity and variety in healthy products, of course, as I told you, they are usually more expensive than conventional ones because the manufacturing process is more complex. For example, brown rice was $1.77 (230 Bs), whole wheat pasta was $1.96 for 500 grams (254 Bs). And what I did find very expensive was whole wheat flour at $5 (650 Bs).
En productos saludables había más cantidad y variedad, claro, tal como les dije, usualmente son más costosos que los convencionales porque el proceso de fabricación es más complejo, por ejemplo el arroz integral estaba a 1.77 $ (230 Bs) La pasta integral 500 gr por 1.96 $ (254 Bs) Y lo que sí me pareció muy costosa fue el harina de trigo integral a 5 $ (650 Bs)



As for vegetables, it is significantly cheaper to buy them at street markets because at the supermarket, a kilo of avocados was $2.95 (383 Bs), mangoes were $1.26, onions were $1.53 (200 Bs), as were potatoes, etc., while at a street fruit and vegetable market, I got 4 avocados for $1 (130 Bs), onions for $0.96 (125 Bs), and potatoes for $0.57 (75 Bs). In other words, the difference is huge.
En cuanto a las verduras es significativamente mucho más barato comprar en ferias callejeras de verduras porque en el supermercado el kilo de aguacates estaba 2.95 $, (383 Bs) los mangos a 1.26 $ las cebollas a 1.53 $ osea 200 Bs al igual que las papas etc, mientras que yo conseguí en una feria de frutas y verduras callejera 4 aguacates por 1 $ (130 Bs), la cebolla a 0.96 $ (125 Bs) y las papas 0.57 $ (75 Bs) Osea, la diferencia es abismal.



Anyway, I think that to find good deals, you have to visit several places and choose the best option to stretch your budget. It went very well for us, and best of all, my sister and I spent quality time together, had fun in the process, and had a great time. 🤗
En fin, creo que para cazar buenas ofertas debes visitar varios lugares y quedarte con la mejor opción para poder estirar el presupuesto. Nos fue muy bien y lo mejor de todo es que pasamos tiempo de calidad juntas mi hermana y yo, nos divertimos en proceso y la pasamos muy bien 🤗

Imagen diseñada por mi en el editor de Canva.
All images in this post are my own, taken with a ZTE Blade A51.
Todas las imágenes de este post son de mi propiedad, las tomé con un teléfono celular ZTE Blade A51.
What a warm and relatable moment—shopping at the supermarket with your sister looks like a simple joy beautifully captured!
Thanks a lot, Yes, it was a great momment 🤗
Congratulations @mairene1! You have completed the following achievement on the Hive blockchain And have been rewarded with New badge(s)
Your next payout target is 15000 HP.
The unit is Hive Power equivalent because post and comment rewards can be split into HP and HBD
You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word
STOP
Check out our last posts:
Thanks a lot 😃
That's great @mairene1! We're excited to see your accomplishments on Hive! Keep going!